Zalety kawy ziarnistej

Po obróbce wstępnej ziarna kawowca są poddawane procesowi prażenia, podczas którego pod wpływem naprawdę wysokiej temperatury dochodzi do uwolnienia się olejków aromatycznych

Skąd się bierze smak ziarnistej kawy?

Po obróbce wstępnej ziarna kawowca są poddawane procesowi prażenia, podczas którego pod wpływem naprawdę wysokiej temperatury dochodzi do uwolnienia się olejków aromatycznych. To, jak będzie długo trwało prażenie, decyduje ostatecznie o smaku kawy. Im tenże czas jest dłuższy, tym wyrazista bardziej jest kawa po zaparzeniu. Sam krótki czas palenia natomiast daje napój bardzo delikatny, o posmaku lekko kwaskowym. Włosi są znani z prażenia ziaren. Są to fanatycy mocnej kawy. Często ja doprowadzają do samej granicy przypalenia.

Bardzo ważny jest sam czas, jaki dzieli samo prażenie ziarna od jego zbioru. Idealnie by było gdyby się ono odbywało jak najszybciej. Ziarna bezpośrednio po wypaleniu są zdatne do zaparzenia przez jakieś dwa lata.

Instrukcja obsługi ziarnistej kawy

Kawa ziarnista to tak naprawdę cała masa zalet. Na pewno przeogromną zaletą kawy w ziarnach jest jej aromat charakterystyczny, który się utrzymuje podczas przechowywania, oczywiście w bardzo szczelnych pojemnikach. Mimo, że o wiele droższa oraz trudniejsza w przygotowaniu, to kawa ziarnista w opinii wielu prawdziwych kawoszy jest po prostu bezkonkurencyjna. Przy tym warto pamiętać, że, aby się cieszyć zapachem najpełniejszym oraz smakiem jej naparu, zaopatrzyć się najlepiej w ekspres ciśnieniowy do kawy z młynkiem wbudowanym. Świetną alternatywą są ekspresy kolbowe oraz przelewowe, w których się wykorzystuje mieloną kawę.

W przypadku ich możemy się postarać o uzyskanie tak samo aromatycznej kawy jak tej przygotowanej przy pomocy droższych ciśnieniowych ekspresów. Oczywiście jeśli będziemy wykorzystywać kawę mieloną bezpośrednio przed parzeniem ziarnistą kawę. Zasady tak naprawdę są dwie. Każdorazowo mielimy taką ilość ziaren, której potrzebujemy do przygotowania napoju oraz korzystamy z żarnowych młynków, elektrycznych oraz ręcznych. Udarowe młynki, chociaż szybkie oraz wygodne, znacznie nagrzewają ziarna, które uwalniają olejki eteryczne, które wydobywać się powinny dopiero podczas samego parzenia. Dla prawdziwych koneserów będą najlepsze urządzenia z ustawieniem samej grubości przemiału, ponieważ bardzo różne sposoby przygotowywania kawy wymagają zupełnie innego stopnia samego sproszkowania ziaren.

Oczywiście marka samej kawy także jest nieziemsko ważna. Najczęściej tania kawa nie jest taka aromatyczna jak ta z niego wyższej półki. Pamiętajmy o tym doskonale. Jakość kawy powinna być dla nas najważniejsza. Lepiej wypić jedną filiżankę kawy o świetnej jakości, a niżeli kilka filiżanek kawy o gorszej jakości. Nie ma nic lepszego niż świetne rozpoczęcie dnia z kubkiem swojej ulubionej kawy.

Coffee obraz autorstwa freepik - www.freepik.com